Сайт студентського самоврядування фізико-математичного факультету

29 червня

29 червня 1899 року в Кансо (Нова Шотландія) народився Карлайл Сміт Білз  — канадський астроном. Член Канадського і Лондонського королівських товариств.

Вніс великий внесок до розвитку астрофізичних і геофізичних досліджень в Канаді, в оснащення обсерваторій цієї країни сучасним устаткуванням.

Основні наукові роботи відносяться до спектроскопії зірок і міжзоряної речовини. Детально досліджував спектри зірок типів Вольфа – Райє і P Лебедя, нових зірок. Показав, що спостережувані особливості спектрів цих нестаціонарних зірок обумовлені закінченням речовини з їхньої поверхні. Розробив класифікаційну схему спектрів зірок Вольфа – Райє і побудував для них шкалу температур, засновану на інтенсивностях емісійних ліній. Виконані Білзом дослідження інтенсивностей і променевих швидкостей міжзоряних ліній натрію і кальцію мали велике значення для розуміння поведінки міжзоряної речовини і міжзоряного поглинання світла. У 1936 виявив у деяких зірок складну структуру міжзоряних ліній, що свідчить про існування декількох поглинаючих хмар між зіркою і Сонцем. На території Канади відкрив і досліджував низку стародавніх кратерів, що утворилися в результаті падіння крупних метеоритів.

На його честь названо астероїд 3314 Білс.